Szkolenia
AQUA-TECH > Aktualności > Szkolenia archiwalne > RELACJA: VII Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody”

RELACJA: VII Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody”


Już po raz siódmy przedstawiciele branży wod-kan z całej Polski zgromadzili się wokół tematu strat wody na dorocznej konferencji „Efektywne ograniczanie start wody w systemach wodociągowych” w przepięknej scenerii położonego na skraju Puszczy Knyszyńskiej hotelu Lipowy Most. W dniach 8-10 maja 2019, na miejsce wydarzenia zjechało się łącznie ponad 100 osób – przedstawicieli przedsiębiorstw wodociągowych, komunalnych, urzędów gmin, świata nauki oraz firm obsługujących branżę wod-kan. Zielone i dzikie Podlasie przywitało uczestników słoneczną i ciepłą pogodą. Dodany w tym roku podtytuł – „innowacje, rozwiązania, wdrożenia”  jest kwintesencją tego, co w ciągu ostatnich lat wyklarowało się jako wyróżnik tego wydarzenia. Stali uczestnicy wydarzenia cenią sobie dostęp do najnowszych nowinek technologicznych a interesują ich przede wszystkim praktyczne zastosowania. Dlatego też tegoroczni prelegenci położyli nacisk na jak najwięcej przykładów wdrożeń konkretnych rozwiązań wynikających z praktyki współpracy z przedsiębiorstwami.

VII Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody w systemach wodociągowych”, to dla mnie okazja do spotkania z koleżankami i kolegami z branży, oraz pozyskania wiadomości na temat najnowszych rozwiązań.
Barbara Gazda – Kierownik Działu Wodomierzy, Katowickie Wodociągi S.A. 

W tym roku oprócz przedstawicieli firm organizujących wydarzenie, wystąpili również zaproszeni goście specjalni – przedstawiciele świata nauki, projektanci oraz gość zagraniczny. O sposobach ustrzeżenia się przed trudnościami przy inwestycjach OZE w przedsiębiorstwach wodociągowych mówili Janusz i Jerzy Topolski z Pracowni projektowej PPJT Topolski – rodzinny duet zajmujący się projektowaniem elektrowni słonecznych, wodnych i wiatrowych. Bartosz Stasiak (ABB) przedstawił wybrane zagadnienia dotyczące ograniczania strat wody z użyciem pomiaru przepływu oraz jakości wody. Trójosobowa reprezentacja Itron (Robert Link, Andrzej Musiał, Mirosław Rząsa) przedstawiła zagadnienia dotyczące efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem wod-kan, z kolei Adam Chlapek (T.I.S.) zajął się tematem regulacji ciśnienia na przykładach konkretnych wdrożeń. Wystąpienie  dr inż. Bartosza Kaźmierczaka z Politechniki Wrocławskiej poświęcone było tematyce opadów i kanalizacji deszczowej w perspektywie przeszłej, obecnej i przyszłej. Nowoczesne techniki bezdotykowego pomiaru przepływu  przedstawił gość zagraniczny – Markus Freytag Rhomberg z firmy Sommer (Austria) Wykład w języku angielskim tłumaczył Łukasz Wysocki z AQUA-TECH. 

Prelegenci byli do dyspozycji uczestników na stoiskach produktowych oraz dostępni w przerwach – rozmowy i konsultacje ciągnęły się nieraz do długich godzin, przerywane zaproszeniem na wieczorne aktywności.

Pierwszy dzień zakończyła podlaska biesiada grillowa z pieczonym dzikiem i tańcami przy tradycyjnej muzyce podlaskiej kapeli Batareja.

Bardzo miło było uczestniczyć w zorganizowanym spotkaniu integracyjnym, w którym niepowtarzalna atmosfera, urok miejsca oraz możliwość spróbowania regionalnych produktów pozostaną na długo w mej pamięci.
Rafał Lipa – Kierownik Działu Sieci, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Ełku

 

W drugim dniu czas wolny uczestnicy spędzili rywalizując między sobą o nagrodę specjalną w grze terenowej „Poszukiwacze zaginionej wArki” oraz ucząc się gry w golfa. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała odświeżeniu umysłów.

10/10 to ocena pracy całego zespołu przygotowującego i obsługującego konferencję.
Krzysztof Marczuk – Kierownik Wydziału Opomiarowania Wody i Ścieków, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lublinie 

 

Po takich emocjach niełatwo było wrócić na salę konferencyjną, jednak atrakcyjna tematyka szybko pozwoliła przestawić się na tryb wykładowy. Wystąpienie Mariusza Sawickiego (Plum) dotyczyło przesyłu danych z urządzeń pomiarowych, zaś Andrzej Kiełbasa (Grundfos) zwrócił uwagę na kwestie minimalizowania strat w podczas pompowania wody i przepompowywania ścieków. Dwa wykłady dr inż. Piotra Tuza (AQUA-TECH) traktowały kolejno o uproszonej metodzie kalibracji sieci wodociągowej oraz wybranych zagadnieniach z zakresu ograniczania strat wody. Krzysztof Linek (GREMES) zaś przedstawił wybrane rozwiązania w monitoringu parametrów fizykochemicznych i mikrobiologicznych w procesach uzdatniania i dystrybucji wody.  Część wykładową zakończył wykład dr inż. Wojciecha Kruszyńskiego (Politechnika Białostocka) na temat zastosowania i implementacji cyfrowych danych geodezyjnych do komputerowego modelowania parametrów sieci wod-kan.

Organizatorzy

Organizacja wydarzenia była dopięta na ostatni guzik. Zawsze byliśmy poinformowani o tym, co i gdzie odbywa się danego dnia, zadbano o nasze potrzeby żywieniowe na posiłkach i przerwach kawowych.
Małgorzata Petelska – Zastępca kierownika działu technologicznego, Wodociągi Podlaskie Sp. z o.o.     

 

Patronat medialny

Rynek Instalacyjny logo

Czytaj publikacje pokonferencyjne w Rynek Instalacyjny Nr 5/2019:

Relacja z wydarzenia

Artykuł „Jak uchronić się przed trudnościami w realizacji inwestycji OZE w przedsiębiorstwach wodociągowych” – Janusz i Jerzy Topolscy

Artykuł „Zastosowanie i implementacja cyfrowych danych geodezyjnych do komputerowego modelowania parametrów sieci wodociągowych i kanalizacyjnych” – dr inż. Wojciech Kruszyński

Program wydarzenia

Prelegenci

POZNAJ BLIŻEJ SYLWETKI PRELEGENTÓW

 

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w naszym wydarzeniu. Zapraszamy za rok!

Polecam wszystkim wodociągowcom, osobom związanym z branżą wod-kan jako obowiązkowe wydarzenie warte odnotowania w kalendarzu.
Rafał Lipa – Kierownik Działu Sieci, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Ełku

 

Opinie uczestników

Bardzo pozytywnie oceniam konferencję „Efektywne ograniczanie start wody”. Była to dla mnie szansa na poznanie nowych ludzi i nawiązanie kontaktów w branży, również z przedstawicielami firm kierujących ofertę do przedsiębiorstw wod-kan. Wszystkie wykłady prowadzone przez prelegentów były ciekawe, najbardziej interesujące były wykłady firmy Plum, KartGis, ITRON, firmy GREMES, Bartosza Kaźmierczaka oraz Piotra Tuza, którego byłam studentką na Politechnice Białostockiej. Organizacja wydarzenia była dopięta na ostatni guzik. Zawsze byliśmy poinformowani o tym, co i gdzie odbywa się danego dnia, zadbano o nasze potrzeby żywieniowe na posiłkach i przerwach kawowych. Polecam udział w kolejnych edycjach konferencji i mam nadzieję, że sama również będę miała okazję uczestniczyć w następnej.

Małgorzata Petelska – Zastępca kierownika działu technologicznego, Wodociągi Podlaskie Sp. z o.o.     

 

Ogromna ilość osób uczestniczących w konferencji „Efektywne obniżanie strat wody” jest potwierdzeniem wagi i trafności poruszanej tematyki. Nie możemy dziś mówić o aktywnym zarządzaniu siecią wodociągową bez rozwijania umiejętności i wprowadzania nowoczesnych technologii, przedstawianych podczas konferencji organizowanej w dniach 8 – 10.05.2019 r. w Lipowym Moście.

Z ciekawością przysłuchiwałem się poszczególnym wystąpieniom zaproszonych gości, kilka ciekawych nowości oraz przypomnienie znanych już rozwiązań technicznych oceniam bardzo pozytywnie. Nie ukrywam, iż większość rozwiązań stosujemy już Przedsiębiorstwie w większym lub mniejszym stopniu, zarówno w gospodarce wodomierzowej, pomiarach przepływów czy też w GIS-ie.
Bardzo miło było uczestniczyć w zorganizowanym spotkaniu integracyjnym, w którym niepowtarzalna atmosfera, urok miejsca oraz możliwość spróbowania regionalnych produktów pozostaną na długo w mej pamięci. Na ogólne, pozytywne wrażenia ogromny wpływ miała organizacja wydarzenia. Sprawnie, komunikatywnie bez żadnych problemów na każdym etapie trwania konferencji.
Polecam wszystkim wodociągowcom, osobom związanym z branżą wod-kan jako obowiązkowe wydarzenie warte odnotowania w kalendarzu.

Rafał Lipa – Kierownik Działu Sieci, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Ełku

 

VII Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody w systemach wodociągowych”, to dla mnie okazja do spotkania z koleżankami i kolegami z branży, oraz pozyskania wiadomości na temat najnowszych rozwiązań.
Program konferencji jest ułożony tak, by zainteresować jak największą ilość słuchaczy. Dla mnie najciekawsze były dwa wykłady: „Maksymalne natężenia opadów deszczowych do projektowania i modelowania kanalizacji deszczowej” – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość oraz „Innowacyjne rozwiązania w obszarze przemysłu danych z urządzeń pomiarowych”. 

Konferencja była perfekcyjnie zorganizowana. Serdeczne podziękowania dla Pań organizatorek, które mimo ogromu pracy zawsze służyły pomocą, z uśmiechem na ustach.
Cieszę się, że mogłam uczestniczyć po raz kolejny w Konferencji, spotkać się i wymienić doświadczenia z koleżankami i kolegami z innych Firm Wodociągowych oraz poszerzyć swoją wiedzę w tak fantastycznej atmosferze.

Barbara Gazda – Kierownik Działu Wodomierzy, Katowickie Wodociągi S.A. 

 

Po konferencji potwierdzam, że „białostocki ośrodek opomiarowania wod-kan” z firmą AQUA-TECH i PLUM jest jednym z czołowych w Polsce. Moim zdaniem najciekawszy wykład to: „Efektywne obniżanie strat wody, wybrane zagadnienia” – niesamowita wiedza teoretyczna dr inż. Piotra Tuza połączona została z wieloletnia wiedzą praktyczną. 10/10 to ocena pracy całego zespołu przygotowującego i obsługującego konferencję.

Krzysztof Marczuk – Kierownik Wydziału Opomiarowania Wody i Ścieków, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lublinie 

 

 

Mają Państwo swoje przemyślenia na temat konferencji?

Zapraszamy do podzielenia się nimi poprzez adres konferencje@aqtech.com

Galeria zdjęć

 

Poprzednie edycje

 Szczyrk 2018                                                          Gniewino 2017                                                           Szczyrk 2016