Szkolenia
AQUA-TECH > Aktualności > Szkolenia archiwalne > RELACJA z konferencji „Efektywne obniżanie strat wody”

RELACJA z konferencji „Efektywne obniżanie strat wody”

Piąta edycja konferencji „Efektywne obniżanie strat wody w systemach wodociągowych” odbyła się na zielonych Kaszubach w pięknej letniej scenerii.

Ponad 70 przedstawicieli branży wodociągowej gościliśmy przez trzy dni w Hotelu Mistral Sport **** w Gniewinie w woj. pomorskim.

Doroczna konferencja, którą organizujemy wraz z gronem partnerów, ma misję stałej edukacji naszych klientów poprzez dostarczanie im aktualnej wiedzy z zakresu różnych aspektów ograniczania strat wody w branży wod-kan. Nie mniej ważna co roku jest integracja środowiska branżowego i wymiana doświadczeń.

Czas wolny i integracja uczestników po wykładach były bardzo istotnym elementem wydarzenia – umożliwiły nam wymianę doświadczeń i wzajemne poznanie naszych problemów.
Paweł Rusiecki –  MPWiK Sp. z o.o. Lublin

Patronatu medialnego wydarzeniu udzielili  Wydawnictwo Seidel – Przywecki  – wydawca miesięcznika Technologia wody oraz Grupa Medium – wydawca miesięcznika Rynek Instalacyjny.

         
Pierwszego dnia prelegenci skupili się na tematyce znaczenia  opomiarowania mediów w procesie ograniczania strat wody. Piotr Tuz (AQUA-TECH) zwrócił uwagę na narzędzia i procesy wspierające Aktywną Kontrolę Wycieków, począwszy od doboru i montażu wodomierzy skończywszy na modelowaniu hydraulicznym.

Kontynuując kwestie dotyczące samych wodomierzy, temat ich zdalnego odczytu rozwinął Bartłomiej Moder (METERING). Pomiar przepływu to obszar poruszony przez Marcina Królika (ABB) kontynuowany  przez Mariusza Sawickiego (Plum). Dzięki staraniom AQUA-TECH urządzenia ABB i Plum współdziałają ze sobą na rzecz efektywnego opomiarowania wody i redukcji strat.

Wykłady zamknął interaktywny konkurs przygotowany przez firmę PLUM, dotyczący zagadnień przesyłu danych w dystrybucji wody. Uczestnicy odpowiadając na pytania korzystali ze specjalnej strony internetowej poprzez swoje urządzenia mobilne. Najlepszy wynik uzyskał pan Karol Klimek z Urzędu Gminy Gnojnik.

Dzień zakończyła kolacja inauguracyjna – okazja do wymiany doświadczeń i integracji środowiska wod-kan.

Cenna była dla mnie wymiana kontaktów w branży, zarówno z wykładowcami jak i przedstawicielami przedsiębiorstw wodociągowych. Na każde pytanie jakie się pojawiło, otrzymałem wyczerpującą odpowiedź, każdy problem został rozwiązany.
Karol Klimek – Urząd Gminy Gnojnik

Drugi dzień konferencji  rozpoczął się od referatu Adama Niedośpiała (KartGIS) o przewrotnym tytule „Wdrożenie GIS – co dalej?”, na temat innowacji w tym obszarze, w szczególności najbardziej interesującej przedsiębiorstwa wodociągowe mobilnej wersji GIS. Po nim poznaliśmy bardzo ważną perspektywę przedsiębiorstwa wodociągowego.  Rafał Branica i Łukasz Gajowniczek (PWiK Siedlce), podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie zastosowania GIS, monitoringu sieci i modelu hydraulicznego sieci. Podkreślili dobrą współpracę z firmami KartGIS, AQUA-TECH, PLUM, ABB wdrażającymi w wodociągach siedleckich kolejne kompatybilne ze sobą rozwiązania.

Na konferencję pojechałem w bardzo konkretnym celu i uważam, że cel ten został w pełni osiągnięty. Uważam, że otrzymaliśmy wszelkie wyczerpujące informacje niezbędne do realizacji dalszych przedsięwzięć w interesującym nas zakresie.
Leszek Andrulewicz – PWiK w Suwałkach Sp. z o.o.

Robert Bieliński (RD Tech) specjalizujący się w stratach rzeczywistych wody  przedstawił sposoby ich redukcji  za pomocą systemów zdalnej lokalizacji nieszczelności.  Piotr Tuz (AQUA-TECH) kontynuował temat strat rzeczywistych w kontekście podziału na strefy, modelu hydraulicznego, aktywnego zarządzania ciśnieniem. Tę ostatnią kwestię rozwinął również Marcin Niedźwiecki (T.I.S.), który zwrócił uwagę na ograniczanie strat wody poprzez regulację ciśnienia w sieci wodociągowej.

Część wykładowa  zakończyła się wystąpieniem Bartłomieja Słomiana (HSB) na temat nowoczesnych technik informowania klientów o wystąpieniu przerw w dostawie wody.

Zobacz pełen program konferencji

Podczas przerw wykładowcy byli do dyspozycji uczestników przy stoiskach firmowych, gdzie prezentowana była większość urządzeń omawianych podczas referatów . Trwały liczne rozmowy, konsultacje i doradztwo.

Pod względem merytorycznym dobór wykładowców i kolejność wystąpień były bardzo trafne, a chęć prowadzących do pomocy w przerwach była imponująca.
Mirosław Bieńkowski – Wodociągowo – Ciepłownicza Sp. z o.o. „COWIK” w Bartoszycach

Po wykładach przyszedł czas na sportową rywalizację w turnieju Bubble Ball Extreme Soccer i wytchnienie podczas wieczornej biesiady kaszubskiej. Bubble Ball – ekstremalna forma gry w piłkę nożną, gdzie uczestnicy grają zamknięci w pompowanych kulach, wywołała mnóstwo pozytywnych emocji zarówno wśród graczy, jak i widzów. Po rozgrywkach na progu karczmy Trzy Korony powitała gości kapela kaszubska Czarne Kapelusze, która towarzyszyła im podczas całego wieczoru przygrywając do tańca, prezentując regionalne zwyczaje, gwarę i częstując tradycyjną tabaką.

Wykłady i czas wolny były zorganizowane z dużym wyczuciem i w dobrych proporcjach.
Wiesław Kobiałka –Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „Wodociągi Puławskie” Sp. z o.o.

Trzeciego dnia w swobodnej i przyjaznej atmosferze odbyło się podsumowanie i zamknięcie konferencji oraz losowanie nagród przygotowanych przez organizatorów.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie i interesujące rozmowy kuluarowe – Państwa zainteresowanie i ciepłe słowa dają nam pewność, że warto kontynuować przedsięwzięcie jakim jest konferencja  „Efektywne obniżanie strat wody w systemach wodociągowych”. Będzie nam miło spotkać się w tym, a nawet szerszym gronie za rok.

Dziś woda jest dobrem wspólnym, może się jednak okazać, że w przyszłości będzie dobrem komercyjnym, o które toczyć się będą wojny. Dlatego tak ważne jest by zaprząc technologię do racjonalizacji sprzedaży wody. Zatem takie konferencje jak „Efektywne obniżanie strat wody w systemach wodociągowych” powinny odbywać się częściej.
Szymon Różański – Wodociągi Zachodniopomorskie Sp. z o.o.

 

Wszystkim organizatorom zaś składamy podziękowanie za nieoceniony wkład w przygotowanie tego przedsięwzięcia i opiekę merytoryczną nad gośćmi.

Organizatorzy

 

Opinie uczestników

 

Temat racjonalizacji zużycia wody jest w dzisiejszych czasach niezwykle ważny, nie tylko ze względu na rosnące ceny wody czy malejące jej zasoby, ale też ze względu na rozwój technologiczny umożliwiający kontrolę każdej kropli wydobytej do sieci, w drodze do końcowego odbiorcy. Im więcej takich konferencji, tym większa będzie nasza świadomość, by zostawić świat naszym wnukom w  lepszym stanie,  niż w  jakim go zastaliśmy. Dziś woda jest dobrem wspólnym, może się jednak okazać, że w przyszłości będzie dobrem komercyjnym, o które toczyć się będą wojny. Dlatego tak ważne jest by zaprząc technologię do racjonalizacji sprzedaży wody. Zatem takie konferencje jak „Efektywne obniżanie strat wody w systemach wodociągowych” powinny odbywać się częściej.

Szymon Różański – Dyrektor ds. Handlu i Marketingu, Wodociągi Zachodniopomorskie Sp. z o.o.

 

Na konferencję pojechałem w bardzo konkretnym celu i uważam, że cel ten został w pełni osiągnięty. Interesował nas w szczególności zintegrowany system GIS z rozwiązaniem mobilnym, który chcielibyśmy w przyszłości wdrożyć w naszym przedsiębiorstwie. Cieszymy się, że konferencja odbyła się w krótkim czasie po zakończonych niedawno Targach Wod-Kan w Bydgoszczy, na których spotkaliśmy się m.in. z przedstawicielami firm AQUA-TECH i KartGIS – dzięki temu mogliśmy szybko kontynuować poszerzanie wiedzy na interesujące nas tematy. Również kontakt z firmą RD Tech w zakresie oferowanych urządzeń do lokalizacji nieszczelności sieci z transmisją danych był nam bardzo pomocny, ponieważ staramy się o dofinansowanie zakupu tego typu sprzętu.

Uważam, że otrzymaliśmy wszelkie wyczerpujące informacje niezbędne do realizacji dalszych przedsięwzięć w interesującym nas zakresie.

Leszek Andrulewicz – Kierownik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, PWiK w Suwałkach Sp. z o.o.

 

Kolejną konferencję „Efektywne ograniczanie strat wody” oceniam bardzo pozytywnie i będę ją wszystkim polecał. Tak jak się spodziewaliśmy, była na wysokim poziomie merytorycznym a sam jej przebieg – bardzo dynamiczny. Wykłady i czas wolny były zorganizowane z dużym wyczuciem i w dobrych proporcjach. Cała delegacja Wodociągów Puławskich jest bardzo zadowolona z udziału w tym wydarzeniu.

Wiesław Kobiałka – Zastępca Kierownika TS, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „Wodociągi Puławskie” Sp. z o.o.

 

Całość organizacji konferencji oceniam na duży plus. Pod względem merytorycznym dobór wykładowców i kolejność wystąpień były bardzo trafne, a chęć prowadzących do pomocy w przerwach była imponująca.

Interesował nas każdy z tematów – są to tematy, nad którymi w dalszym rozwoju naszej spółki będziemy się pochylać. Rozmowy z przedstawicielami dużych wodociągów, które mają już doświadczenia w większości kwestii poruszanych na konferencji, utwierdziły nas w przekonaniu, że idziemy w dobrym kierunku.  

Mirosław Bieńkowski – Mistrz sieci wodociągowej, Wodociągowo – Ciepłownicza Sp. z o.o. „COWIK” w Bartoszycach

 

Uczestniczyłem w konferencji „Efektywne ograniczanie strat wody” już po raz drugi i ponownie jestem zadowolony z udziału. Tego typu wydarzenia, są idealnym sposobem, by poszerzyć swoją wiedzę o zagadnienia istotne dla przedsiębiorstw wodociągowych – takie jak mapy numeryczne, opomiarowanie, zarządzanie siecią wodociągową w zespoleniu z modelem hydraulicznym. Ponieważ zawodowo zajmuję się opomiarowaniem, najbardziej przydatne w mojej pracy były treści wykładów dotyczące błędów wskazań wodomierzy, systemów zdalnego odczytu oraz problemy związane ze zbieraniem danych.

Czas wolny i integracja uczestników po wykładach były bardzo istotnym elementem wydarzenia – umożliwiły nam wymianę doświadczeń i wzajemne poznanie naszych problemów.

Paweł Rusiecki – Kierownik Wydziału Opomiarowania Wody i Ścieków, MPWiK Sp. z o.o. Lublin

 

Wydarzenie oceniam bardzo pozytywnie i z rozmów z innymi uczestnikami wiem, że podzielają moją opinię.
Cenna była dla mnie wymiana kontaktów w branży, zarówno z wykładowcami jak i przedstawicielami przedsiębiorstw wodociągowych. Na każde pytanie jakie się pojawiło, otrzymałem wyczerpującą odpowiedź, każdy problem został rozwiązany.
Cieszę się, że udało mi się zdobyć pierwszą nagrodę w interaktywnym konkursie na temat przesyłu danych w dystrybucji wody. Co mi w tym pomogło? Myślę, że oprócz wiedzy również szybkość reakcji – czyli umiejętność, która w naszej branży jest bardzo ważna.  

Serdecznie dziękuję!

Karol Klimek – Inspektor ds. gospodarki wodno-ściekowej, Urząd Gminy Gnojnik

Mają Państwo swoje przemyślenia na temat konferencji?

Zapraszamy do podzielenia się nimi poprzez adres konferencje@aqtech.com.pl

Relacje w prasie branżowej

Nr 4/2017, Wydawnictwo Seidel Przywecki

 

Nr 7-8/2017, Wydawnictwo Grupa Medium

Klip konferencyjny

 

Galeria zdjęć