Szkolenia
AQUA-TECH > Aktualności > Szkolenia archiwalne > Efektywne obniżanie strat wody w systemach wodociągowych

Efektywne obniżanie strat wody w systemach wodociągowych

Za nami konferencja „Efektywne obniżanie strat wody w systemach wodociągowych – nowoczesne techniki pomiaru, rejestracji i przesyłu danych”. W dniach 6-8 kwietnia 2016 r. w Szczyrku gościliśmy przedstawicieli przedsiębiorstw wodociągowych i komunalnych z całej Polski.

Miejsce wydarzenia – Hotel Klimczok****, który oprócz wysokiej jakości usług szczyci się także przepiękną okolicą – sprzyjało zgłębianiu tematyki wydarzenia.

Uczestnikom zapewniliśmy cykl starannie przygotowanych, wyczerpujących wykładów prowadzonych przez praktyków  współpracujących z licznymi eksploatatorami sieci wodociągowych w całym kraju.

Uczestnicy konferencji

Konferencja rozpoczęła się wystąpieniem Piotra Tuza (AQUA-TECH) na temat nowej koncepcji obniżania strat wody w przedsiębiorstwie wodociągowym. Poznaliśmy wyniki badań przeprowadzonych przez prelegenta na przestrzeni ostatnich lat w wielu sieciach wodociągowych. Autor zwrócił uwagę na to, że straty wody są wspólną sprawą wszystkich wydziałów w ramach przedsiębiorstwa wodociągowego – zarówno SUW, sieci, czy działu sprzedaży. Dane przetwarzane przez jeden obszar przedsiębiorstwa powinny być dostępne innym wydziałom i odpowiednio wykorzystywane przez każdy z nich.

Temat został kontynuowany przez Macieja Mościckiego (PLUM), który przedstawił kwestię rejestracji danych w systemach wodociągowych wspierającą bilansowanie wody. Pierwszy dzień zakończył się omówieniem możliwości automatyzacji wodociągowej infolinii alarmowej, sprzyjającej szybkiej interwencji i ograniczaniu strat i szkód (Grzegorz Lewkowicz, ACTISLINK).

Dzięki przygotowaniu merytorycznemu prelegentów oraz sprawnej i profesjonalnej organizacji, udział w konferencji był przyjemny i pozwolił na łatwe zdobywanie wiedzy.
Mariusz Osuch – Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o. o. w Ostrowcu Świętokrzyskim

Stoiska produktowe

Drugi dzień poświęcony został omówieniu najnowszych osiągnięć technologicznych w zakresie kluczowych urządzeń w procesie ograniczania strat wody. Robert Link i Janusz Cudnik (ITRON) przedstawili zagadnienia dotyczące nowoczesnych wodomierzy i systemów radiowych a także poruszyli kwestię efektywnego wykorzystywania danych z tych urządzeń do  redukcji strat pozornych wody. W kolejnym wystąpieniu Robert Bieliński (RADETON) przedstawił możliwości ograniczania strat rzeczywistych wody poprzez efektywne wykorzystanie urządzeń do wykrywania i lokalizacji wycieków na sieciach wodociągowych a także omówił zagadnienia dotyczące lokalizacji i wyznaczania tras przewodów infrastruktury podziemnej. Zwieńczeniem tego dnia była prelekcja Marcina Niedźwieckiego (T.I.S.), w której to omówił problematykę zbyt wysokiego ciśnienia w sieci wodociągowej a także przedstawił możliwości eliminacji zjawiska poprzez zastosowanie zaworów regulacyjnych przepływu i ciśnienia.  

Poznaj cały program konferencji

Większość sprzętów, o jakich mowa była podczas wystąpień, była do dyspozycji uczestników na stoiskach wystawowych podczas przerw. Możliwość poznania ich funkcjonalności cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Ćwiczenia zorganizowane przez GOPR Grupa Beskidzka

Starannie zorganizowany czas wolny sprzyjał wymianie doświadczeń i opinii uczestników między sobą jak również uczestników z wykładowcami. Oprócz tradycyjnych uroczystych kolacji, czy grillowania z regionalną nutą, goście podzieleni na drużyny mieli możliwość wziąć czynny udział w pokazach ratownictwa zorganizowanych przez GOPR Grupa Beskidzka. Ta forma rekreacji spotkała się ze szczególnym entuzjazmem odbiorców – wielu podkreślało niezwykłą przydatność nabytych umiejętności udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach życiowych.

Forma spędzenia wolnego czasu uczestników konferencji na świeżym powietrzu była strzałem w dziesiątkę. Był to doskonały sposób na odpoczynek i nabranie sił na kolejny dzień konferencji.
Joanna Wrześniewska – Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Sp. z o. o.

Wydarzenie zakończył konkurs z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez organizatorów.

Uczestnicy za najcenniejsze elementy konferencji uznali:

  • doświadczenie wykładowców
  • praktyczne zastosowania przedstawionych technologii i koncepcji
  • wyniki przeprowadzonych badań
  • możliwość wymiany doświadczeń i integracji środowiska wodociągowców

Serdecznie dziękujemy naszym partnerom – współorganizatorom konferencji, a w szczególności Bartłomiejowi Słomianowi z HSB Water & Heat Meters za sprawną koordynację organizacyjną naszego wspólnego przedsięwzięcia.

Organizatorzy

Organizatorzy Szczyrk

Organizatorzy konferencji wykazali się wysokim profesjonalizmem w zakresie realizacji spotkania.
Wiesław Kobiałka – Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „Wodociągi Puławskie” Sp. z o.o.

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, zaangażowanie, rozmowy kuluarowe i pozytywne informacje zwrotne. Będzie nam niezmiernie miło ponownie gościć Państwa na kolejnej edycji. Wszystkich przedstawicieli przedsiębiorstw wodociągowych, którzy jeszcze nie mieli okazji uczestniczyć w naszych wydarzeniach, serdecznie zapraszamy na do udziału w przyszłych przedsięwzięciach.

 

Sprawdź nasze najbliższe wydarzenia adresowane do branży wodociągowej.

 

Opinie uczestników

Konferencja została zrealizowana z ogromną starannością, a wykład pana Piotra Tuza przygotowany na wysokim poziomie merytorycznym i z dużym zaangażowaniem, był przekrojowy i wszechstronny. Zagadnienia dotyczące obniżania strat wody będą dla nas najbardziej przydatne. Forma spędzenia wolnego czasu uczestników konferencji na świeżym powietrzu była strzałem w dziesiątkę. Był to doskonały sposób na odpoczynek i nabranie sił na kolejny dzień konferencji. Czas poświęcony na to spotkanie był dobrze spożytkowany i z pewnością polecam to wydarzenie.
Joanna Wrześniewska – Kierownik Działu Wodomierzy, Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Sp. z o. o.

Organizatorzy konferencji wykazali się wysokim profesjonalizmem w zakresie realizacji spotkania. Za szczególnie interesujące uważam wykłady Pana Piotra Tuza z firmy AQUA-TECH i Pana Macieja Mościckiego z firmy Plum.
Z całego programu konferencji najbardziej mi przydatne będą wszelkie informacje dotyczące wodomierzy, m. in. ich odczytu, czy legalizacji. Zaskoczyła mnie organizacja czasu wolnego, podczas której nie było miejsca na nudę. Uważam, że był to dla mnie owocnie spędzony czas i warto było go poświęcić na dokształcenie się w zakresie ograniczania strat wody.
Wiesław Kobiałka – Zastępca Kierownika TS, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „Wodociągi Puławskie” Sp. z o.o.

Dzięki przygotowaniu merytorycznemu prelegentów oraz sprawnej i profesjonalnej organizacji, udział w konferencji był przyjemny i pozwolił na łatwe zdobywanie wiedzy. Wykład pana Piotra Tuza z AQUA-TECH oraz jego doświadczenie z pewnością wpłyną na moją pracę, jak również treści przekazane przez pana Roberta Linka z firmy ITRON, które okazały się niezwykle przydatne. Ciekawostką było również wystąpienie firmy PLUM i zorganizowany czas wolny. Oprócz integracji i ćwiczeń dotyczących pierwszej pomocy, przyjemna była nawet burza. Żałuję tylko tego, że pobyt w tym wspaniałym miejscu trwał tak krótko.
Mariusz Osuch – Kierownik Sekcji Informatyki, diagnostyki i opomiarowania mediów, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o. o. w Ostrowcu Świętokrzyskim

 

Mają Państwo swoje przemyślenia na temat konferencji?

Zapraszamy do podzielenia się nimi przez konferencje@aqtech.com.pl

Galeria