Szkolenia
AQUA-TECH > Aktualności > Szkolenia archiwalne > Straty pozorne wody 2015 – podsumowanie projektu szkoleniowego

Straty pozorne wody 2015 – podsumowanie projektu szkoleniowego

Zakończyliśmy pierwszą edycję projektu szkoleniowego „Straty pozorne wody w spółdzielniach mieszkaniowych”

Edycja 2015 w liczbach

Szkolenie "Straty wody w spółdzielniach mieszkaniowych" Warszawa 23.09.2915, prowadzenie dr inż. Piotr Krzysztof Tuz4 miesiące realizacji

7 miast

ponad 4600 przejechanych km

6 szkoleń otwartych i 1 zamknięte

56 godzin wykładów i warsztatów

7 godzin twórczych rozmów przy kawie i obiedzie

60% mężczyzn i 40% kobiet

 

„Szkolenie „Straty pozorne wody w spółdzielniach mieszkaniowych” zorganizowane  przez AQUA-TECH i prowadzone przez dr inż. Piotra Tuza to dla nas dobrze zainwestowany czas i pieniądze”

Lidia Kozub – specjalista ds. rozliczeń mediów
Lokatorsko-Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa „MORENA”

Kilka interesujących faktów

Z misją walki z różnicą bilansową odwiedziliśmy Warszawę, Wrocław, Lublin, Łódź, Gdańsk, Toruń i Katowice.

W naszych szkoleniach uczestniczyli prezesi i członkowie zarządów, kierownicy, administratorzy osiedli, specjaliści ds. rozliczeń mediów, telemetrii, spraw sanitarnych etc.,  ale też liczną grupę stanowiły osoby odpowiedzialne za finansowe rozliczanie różnicy bilansowej.

Nasi uczestnicy opuszczali salę szkoleniową zadowoleni – wiemy to z ankiet jakie wypełniali na zakończenie warsztatów:

„szkolenie nie wymaga poprawek!”, „wszystko ok”, „tak trzymać, gorąco polecam”, „całe szkolenie na duży +”, „nic dodać nic ująć”, „bardzo ciekawy wykład, na którym nie było chwili znużenia”, „ jestem zachwycony! było rewelacyjnie”,

Za najcenniejsze elementy szkolenia uczestnicy uznali

 • omówienie budowy wodomierzy, ich rodzajów i zastosowania
 • wpływ rodzaju wodomierzy na poziom błędu wskazań
 • błędy przy montażu wodomierzy
 • wyniki badań i rozwiązania techniczne
 • nowe propozycje pomiaru i rozliczenia wody
 • duża ilość zestawień tabelarycznych obrazujących zdecydowaną większość problematyki wodomierzowej

 

„Za duży plus uważam obszerne omówienie przyczyn powstawania różnic w odczytach między wodomierzem głównym, a sumą wskazań wodomierzy lokatorskich, zarówno tych leżących po stronie dostawcy, jak i odbiorcy wody.
Zdobyta w tym temacie wiedza pozwoli Zarządcy bardziej konkretnie i obrazowo wyjaśniać Radom Osiedli zjawisko powstawania tzw. „wody ogólnej” nie zmierzonej przez wodomierze lokatorskie.”

Małgorzata Pyzera – główny specjalista ds. rozliczeń i mediów
Spółdzielnia Mieszkaniowa „STROP” w Warszawie

Wszyscy uczestnicy odpowiedzieli twierdząco na pytanie „Czy poleciłbyś szkolenie współpracownikom?”

Nieliczne uwagi i wskazówki jakie otrzymaliśmy pomogą nam udoskonalić naszą pracę w kolejnych edycjach – dziękujemy uczestnikom za otwartość w tym zakresie!

Cieszą nas wysokie oceny strony organizacyjnej – przepływu informacji ze strony organizatora, obsługi na miejscu szkolenia, jakości posiłków i komfortu sal szkoleniowych.

„Organizacja i miejsce szkolenia zapewniły nam duży komfort nauki.
Dzięki wiedzy zdobytej na szkoleniu, możemy postawić kolejny krok ku ograniczaniu strat wody w naszych nieruchomościach.”

Iwona Antosz – Główny Księgowy, Marek Wilczyński – Członek Zarządu
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przyczółek Grochowski” w Warszawie

 

Trener oczyma uczestników

"Straty pozorne wody" Łódź_3

Dr inż. Piotr K. Tuz – prowadzący szkolenia uzyskał najwyższe oceny słuchaczy (średnia 4,9 ze wszystkich szkoleń w 5 stopniowej skali ocen) za:

 • przygotowanie merytoryczne
 • kontakt z grupą
 • współpracę z potrzebami uczestników
 • wykorzystanie odpowiednich metod szkolenia
 • aktywizację
 • przedstawienie wiedzy umożliwiającej wykorzystanie jej w praktyce

Uczestnicy zwrócili uwagę na mocne strony trenera takie jak:

„wiarygodność”, „bardzo dobrze przekazana wiedza”, „doświadczenie naukowe, dydaktyczne i łatwość kontaktu z grupą”, „rzetelna i ugruntowana wiedza w zakresie przedstawionych zagadnień”, „profesjonalizm i komunikatywność”, „wiedza i elastyczność”, „otwartość w stosunku do słuchaczy”, „kompetencja, ciekawe prowadzenie”, „konkretne odpowiedzi na pytania”, „profesjonalne przygotowanie i obrazowe przedstawienie zagadnień przydatnych w pracy”;

 

„Wiedza i doświadczenie pana Piotra Tuza są ogromne, w dodatku pan Piotr potrafi w jasny sposób dzielić się nimi z uczestnikami szkolenia.”

Bożena Zięzio –  Specjalista ds. rozliczeń, Polkowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o.

Przeczytaj pozostałe opinie uczestników

Szkolenia oczyma trenera

Szkolenie "Straty wody w spółdzielniach mieszkaniowych" Warszawa 23.09.2915, prowadzenie dr inż. Piotr Krzysztof Tuz

Jak wyglądał nasz projekt szkoleniowy z perspektywy trenera? Poprosiliśmy go o odpowiedź na kilka pytań:

Jak się pracuje ze przedstawicielami spółdzielni i firm zarządzających nieruchomościami podczas szkoleń?

Piotr Tuz: Chciałbym przy tej okazji bardzo serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom pierwszej edycji szkoleń „Straty pozorne wody” za udział i za otwartą, szczerą dyskusję na temat problemów zarządców przy rozliczaniu wody. Chciałbym również podziękować za to, iż zapewnili mi Państwo miłe przyjęcie podczas gdy dzieliłem się z Państwem swoją wiedzą, ale przede wszystkim za to, że Państwo przekazując mi wiele informacji i doświadczeń, ubogacali moje doświadczenie i dawali możliwość spojrzenia z innego punktu widzenia.

Jakie są największe problemy tej grupy jeśli chodzi o różnicę bilansową?

PT: Największym problemem zarządców nieruchomości jest dziś wielkość tej różnicy.  Wszyscy obecni na szkoleniach podkreślali, iż różnica w wysokości do 5 %, nie stanowi większego problemu a wręcz jest oczekiwana, natomiast wszystko co powyżej rodzi konflikty – konflikty między dostawcą wody a odbiorcą z jednej strony oraz między zarządcą nieruchomości a mieszkańcami z drugiej.

Co wzbudziło największe zainteresowanie uczestników szkoleń?

PT: Uczestnicy byli zaskoczeni, jak wiele czynników ma wpływ na różnicę bilansową. Byli zdumieni z powodu swojej niepełnej wiedzy, ale jeszcze bardziej z powodu niepełnej wiedzy przedstawicieli handlowych, którzy eksplorują rynek spółdzielczy i niejednokrotnie wprowadzają zarządców w błąd.

Kwestią budzącą szczególne zaskoczenie był fakt, że po 5 latach wodomierz ulega zużyciu i wykazuje różnice w metrologii.

Z jakimi problemami zwracają się uczestnicy szkoleń podczas konsultacji poszkoleniowych?

PT: Cieszy mnie, że w przypadku wielu uczestników, na udziale w szkoleniu się nie kończy. Zwracając się do mnie po warsztacie, pytają o konkretne przypadki dotyczące różnicy bilansowej w ich nieruchomościach, z którymi nie byli w stanie poradzić sobie sami. Przesyłają dostępne dokumenty i materiały dotyczące danej kwestii, co jest bardzo pomocne w udzieleniu dokładnej informacji zwrotnej.

Mam też wiele zapytań o możliwość przeprowadzenia szkoleń z innej tematyki – na przykład fotowoltaiki,  rozliczeń ciepła w budynkach wielolokalowych czy kontynuacji tematu różnicy bilansowej.

Co można przekazać pozostałym spółdzielniom i zarządcom, którzy zastanawiają się czy udział w tego typu szkoleniu jest im potrzebny?

PT: Wszystkich zastanawiających się zapewniamy, że nasze szkolenia nie są prezentacjami sprzedażowymi i produktowymi. Prezentujemy na nich obiektywne podejście do kwestii różnicy bilansowej poparte 15 latami doświadczeń i badań naukowych. Współpracowaliśmy w tym zakresie z wieloma spółdzielniami mieszkaniowymi w całej Polsce i byliśmy członkami organów statutowych SM.

Pozytywne opinie uczestników wyrażane w ankietach i przesyłane do nas rekomendacje i referencje są dla nas najlepszym dowodem na to, że robimy to dobrze. Dla mnie i mojego zespołu są one najlepszą nagrodą za pracę włożoną w pierwszą edycję szkoleń „Straty wody”.

„Polecamy udział w szkoleniu wszystkim, którzy jeszcze zastanawiają się nad decyzją.”

Zespół Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

 

Już dziś zarezerwuj sobie miejsce w nowej edycji szkoleń!

Opiekun projektu:

Justyna Dąbrowska – Kierownik Działu Szkoleń i Marketingu
tel. 603 672 800
e-mail szkolenia@aqtech.com.pl

Sprawdź naszą ofertę szkoleń z zakresu strat wody