Szkolenia
AQUA-TECH > Aktualności > Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o fotowoltaice

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o fotowoltaice

W związku z uruchomieniem projektu AQUA ENERGY, zebraliśmy odpowiedzi na liczne pytania jakie pojawiają się podczas naszych spotkań z Klientami oraz które docierają do nas od wszystkich zainteresowanych tematem fotowoltaiki. W miarę pojawiania się kolejnych kwestii będziemy sukcesywnie powiększać nasz fotowoltaiczny dział FAQ. Zapraszamy do kontaktu – kto pyta, nie błądzi!

 

1. Czym różnią panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych?

Kolektory słoneczne służą zamianie energii słonecznej na energię cieplną wykorzystywaną do ogrzewania wody użytkowej. Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, którą możemy z kolei wykorzystać na dowolny cel – w tym również do podgrzania wody użytkowej (np. system FoSA-CWU).

2. Gdzie instalować fotowoltaikę?

Mikroinstalacje fotowoltaiczne, a do takiej kategorii należy zaliczyć system FoSA-CWU są przede wszystkim instalowane na dachach domów, budynków firmowych czy też halach. Typowy dach wolnostojącego domu w Polsce to dach pochyły o kącie spadu średnio pomiędzy 30-45 stopni – ok. 98% nowych domów ma właśnie takie dachy. W naszej szerokości geograficznej jest to bardzo korzystny kąt dla produkcji energii z paneli fotowoltaicznych. Instalacje fotowoltaiczne można także budować na elewacjach budynków, jako elementy zintegrowane z budynkiem. Również montaż na gruncie jest jak najbardziej możliwy w przypadku mikroinstalacji, choć najczęściej spotykamy się z tego typu montażem w przypadku bardzo dużych systemów fotowoltaicznych.

3. Jaka jest potrzebna powierzchnia do zainstalowania systemu fotowoltaicznego?

W przypadku instalacji systemu FoSA-CWU o mocy 2 kW będziemy potrzebowali 14 m2 powierzchni dachowej. Natomiast w przypadku instalacji systemu FoSA-CWU o mocy 4 kW będziemy potrzebowali 27 m2.

4. Na czym polega korzyść przy ogrzewaniu ciepłej wody z systemu fotowoltaicznego?

W przypadku Polski dla 1 kWp mocy, przyjmuje się uśrednioną produkcję na poziomie około 1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Jeżeli chcemy „klasycznie” wykorzystywać wyprodukowaną energię elektryczną, możemy ją zużyć bezpośrednio w obiekcie lub odsprzedać do sieci dystrybucyjnej. W przypadku wykorzystania wyprodukowanej energii elektrycznej do podgrzania ciepłej wody, możemy mówić o magazynowaniu wyprodukowanej energii w postaci ciepłej wody. Dzięki temu nie zmarnujemy żadnej wyprodukowanej kWh energii, nie martwimy się również tym, ile nam zapłacą za sprzedaną energię elektryczną.

5. Czy w przypadku instalacji systemu FoSA-CWU potrzebujemy warunków przyłączenia lub innych pozwoleń od dostawcy prądu lub ciepła?

System FoSA-CWU jest systemem off gird – pracującym autonomicznie. Jego instalacja nie musi być poprzedzona uzgodnieniami dostawców mediów (prądu i ciepła).

6. Czy niezbędne jest pozwolenie na budowę?

Instalacja modułów fotowoltaicznych na dachu nie wymaga pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zamieścił na swojej stronie interpretację przepisów dotyczącą ogniw fotowoltaicznych.
Pozwolenie na budowę, ani zgłoszenie nie jest wymagane przy wykonywaniu robót polegających na instalowaniu urządzeń na obiektach budowlanych (art. 29 ust.2 pkt 15 w zw. z art. 30 ust. 1 ustawy).

Natomiast instalowanie na obiektach urządzeń powyżej 3 m wysokości wymaga już zgłoszenia, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 lit. b. Jednocześnie oznacza to, że dla urządzeń nieprzekraczających 3 m nie ma obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę ani dokonania zgłoszenia.

Dlatego instalacja ogniw fotowoltaicznych wraz z konstrukcją mocującą  np. na dachu nie wymaga zgłoszenia ani uzyskania pozwolenia pod warunkiem, że zainstalowana całość nie przekroczy 3 m. Jeżeli natomiast wysokość urządzenia  będzie wyższa niż 3 m, inwestor będzie musiał dokonać zgłoszenia. Powyższe obowiązuje również dla montażu ogniw wolnostojących na gruncie.

7. Czy panele fotowoltaiczne są podatne na uszkodzenia mechaniczne?

Panele fotowoltaiczne stosowane w naszych zestawach są bardzo mocne i odporne na uszkodzenia. Zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać niszczące działanie sił natury. Są one odporne na śnieg, deszcz, wiatr a nawet grad. Możemy dostarczyć panele o ponadstandardowej wytrzymałości na obciążenia statyczne (8000 Pa) w ramach standardowej ceny zestawu FoSA-CWU.

8. Ile kosztuje instalacja zestawu fotowoltaicznego do podgrzewu ciepłej wody użytkowej?

Cena jest zmienna w pewnym zakresie i zależy od użytych komponentów, wielkości oraz kompleksowości instalacji. Zapraszamy do kontaktu w celu przygotowania indywidualnej oferty.

Poznaj nasze zestawy fotowoltaiczne i możliwości dofinansowania

Śledź AQUA ENERGY na Facebooku!  Widget Facebook